Zámek Jezeří

Zámek Jezeří hledejte na Mostecku. Spadá pod město Horní Jiřetín. Najdete ho na svazích oblasti Krušné hory, asi dvanáct kilometrů od Litvínova. K založení původního hradu došlo během let 1363 – 1365. Prvními majiteli byli páni z Rvenic. Stavba zámku je v současnosti v bídném stavu, ale právě probíhají četné rekonstrukce a stav se pomalu zlepšuje, což dokazuje i možnost prohlídek pro veřejnost. Pro návštěvníky jsou otevřeny okruhy, kde se především seznámíte s životem šlechty v 18. století.

U zámku najdete i Jezeřské arboretum (Eisenberský park). Arboretum bylo dříve velkým anglickým parkem mezi zámkem a osadou Albrechtice. Park vznikl koncem 17. století. Arboretum sousedilo s oborou. V minulosti byste tady našli tisíce dřevin, a to i exotických. Nechyběly rybníky, živé ploty, bazénky, voliéry a skleníky. Velká část parku však musela ustoupit hnědouhelnému dolu a zbývající část pustla, nebylo o ni pečováno a postupně zarostla. Mezi unikáty patřil nejstarší a nejmohutnější dub v naší zemi – Albrechtický dědoušek, který již zanikl. 300 let starý šeřík – Jezeřský šeřík, byl v roce 1984 převezen a přesazen do Krásného Dvora. Stejný osud potkal i staré magnolie. Přesazení absolvoval i Jezeřský sekvojovec, ale změna mu neprospěla a brzy uschnul.

Výhled ze zámku asi nijak moc vaše oči nenadchne, není zase tak moc lákavý, protože okolní krajina byla zničena těžbou hnědého uhlí. Podíváte se na měsíční krajinu. Ovšem v dřívějších časech se zámek Jezeří řadil mezi architektonické perly a doufejte, že se podaří interiéry a exteriéry ještě více zatraktivnit, aby se sem těšilo stále více zájemců.

Podívat se můžete zajít na protilehlý svah zámku Jezeří. Stojí tam Čertova kaple. Jde o zříceninu nedokončeného mauzolea. Stavěla se v roce 1753, má klasicistní sloh a stavbu zadal zaháňský vévoda Ferdinand Filip Josef z rodu Lobkowiczů. Stavba nebyla nikdy dokončena.

Zámek Jezeří

Zámek Jezeří se nachází ve městě Horní Jiřetín na Mostecku v těžbou uhlí neblaze poznamenané krajině. Zásluhou rozsáhlé rekonstrukce se stav chátrajícího zámku postupně zlepšuje.

Fotogalerie

Severní průčelí zámku Jezeří Zámek Jezeří Zámek Jezeří Zámek Jezeří

Panel pro sdílení

Podpořte nás

Zaujaly vás tyto stránky? Budeme rádi, jestliže na svůj web umístíte odkaz na naše stránky o zámku Jezeří.

zamekjezeri.cz

Copyright 2012 - Všechna práva vyhrazena - Region-tour.cz, s. r. o.
Mapa stránek