Zámek Jezeří

Zámek Jezeří hledejte na Mostecku. Spadá pod město Horní Jiřetín. Najdete ho na svazích oblasti Krušné hory, asi dvanáct kilometrů od Litvínova. K založení původního hradu došlo během let 1363 – 1365. Prvními majiteli byli páni z Rvenic. Stavba zámku je v současnosti v bídném stavu, ale právě probíhají četné rekonstrukce a stav se pomalu zlepšuje, což dokazuje i možnost prohlídek pro veřejnost. Pro návštěvníky jsou otevřeny okruhy, kde se především seznámíte s životem šlechty v 18. století.

U zámku najdete i Jezeřské arboretum (Eisenberský park). Arboretum bylo dříve velkým anglickým parkem mezi zámkem a osadou Albrechtice. Park vznikl koncem 17. století. Arboretum sousedilo s oborou. V minulosti byste tady našli tisíce dřevin, a to i exotických. Nechyběly rybníky, živé ploty, bazénky, voliéry a skleníky. Velká část parku však musela ustoupit hnědouhelnému dolu a zbývající část pustla, nebylo o ni pečováno a postupně zarostla. Mezi unikáty patřil nejstarší a nejmohutnější dub v naší zemi – Albrechtický dědoušek, který již zanikl. 300 let starý šeřík – Jezeřský šeřík, byl v roce 1984 převezen a přesazen do Krásného Dvora. Stejný osud potkal i staré magnolie. Přesazení absolvoval i Jezeřský sekvojovec, ale změna mu neprospěla a brzy uschnul.

Výhled ze zámku asi nijak moc vaše oči nenadchne, není zase tak moc lákavý, protože okolní krajina byla zničena těžbou hnědého uhlí. Podíváte se na měsíční krajinu. Ovšem v dřívějších časech se zámek Jezeří řadil mezi architektonické perly a doufejte, že se podaří interiéry a exteriéry ještě více zatraktivnit, aby se sem těšilo stále více zájemců.

Podívat se můžete zajít na protilehlý svah zámku Jezeří. Stojí tam Čertova kaple. Jde o zříceninu nedokončeného mauzolea. Stavěla se v roce 1753, má klasicistní sloh a stavbu zadal zaháňský vévoda Ferdinand Filip Josef z rodu Lobkowiczů. Stavba nebyla nikdy dokončena.

Zámek Jezeří

Zámek Jezeří se nachází ve městě Horní Jiřetín na Mostecku v těžbou uhlí neblaze poznamenané krajině. Zásluhou rozsáhlé rekonstrukce se stav chátrajícího zámku postupně zlepšuje.

Fotogalerie

Zámek Jezeří Východní průčelí zámku Jezeří Zámek Jezeří Zámek Jezeří v roce 1882

Panel pro sdílení

Podpořte nás

Zaujaly vás tyto stránky? Budeme rádi, jestliže na svůj web umístíte odkaz na naše stránky o zámku Jezeří.

zamekjezeri.cz

Copyright 2012 - Všechna práva vyhrazena - Region-tour.cz, s. r. o.
Mapa stránek